Nowoczesne kuchnie: Ergonomia, design i najnowsze trendy

gru 2, 2020 przez

Nowoczesne kuchnie: Ergonomia, design i najnowsze trendy

Nowoczesne kuchnie: Ergonomia, design i najnowsze trendy

W dzisiejszych czasach kuchnia to już nie tylko pomieszczenie, w którym gotuje się posiłki, ale również miejsce, które pełni funkcję centrum domowego życia. Nowoczesne kuchnie łączą w sobie funkcjonalność, wygodę oraz design, co sprawia, że spędzanie tam czasu jest praktyczne i przyjemne. W tym artykule przedstawimy najnowsze trendy w dziedzinie aranżacji kuchni oraz ich ergonomii.

 1. Funkcjonalność i ergonomiczne rozwiązania

W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest to, aby kuchnia była przede wszystkim funkcjonalna. Kuchnia powinna być tak zaprojektowana, aby gotowanie i inne czynności były łatwe i przyjemne. Dlatego też, w nowoczesnych kuchniach często stosuje się różnego rodzaju rozwiązania, takie jak na przykład:

 • Wysokie szafki i szuflady z systemem wolno zamykającym – to udogodnienie nie tylko dla wygody, ale również dla bezpieczeństwa.

 • Systemy organizacji wewnętrznej – wysuwane kosze, półki i uchwyty, które pozwalają na ułożenie różnych rzeczy w łatwy i dostępny sposób.

 • Oświetlenie – łączące funkcję estetyczną z praktyczną- dobrze oświetlenie kuchni jest bardzo ważne, dlatego w nowoczesnych kuchniach stosuje się różnego rodzaju lampy i oświetlenia.

 1. Design

Design kuchni to ważny element, który wpływa na nasze samopoczucie i wrażenia z korzystania z tego pomieszczenia. W nowoczesnych kuchniach duży nacisk kładzie się na minimalistyczne rozwiązania i naturalne materiały. Tutaj warto wymienić:

 • Szafki w kuchni w minimalistycznym stylu – proste i funkcjonalne, a także wykonane z materiałów takich jak: drewno, płyta MDF, czy też szkło.

 • Blaty kuchenne – w nowoczesnych kuchniach preferowane są blaty wykonane z granitu, kamienia, betonu lub drewna naturalnego.

 • Kolory – w ostatnim czasie modne stają się ciemniejsze kolory, takie jak: szary, grafitowy czy czarny, co do złudzenia przypomina styl industrialny.

 1. Technologie

Nowoczesne kuchnie są również wyposażone w różnego rodzaju technologie, umożliwiające wygodniejsze gotowanie i sprzątanie. Niektóre z nich to:

 • Płytę indukcyjną – szybszą od kuchenki gazowej i bezpieczniejszą.

 • Urządzenia AGD – nowoczesne kuchnie zazwyczaj wyposażone są w lodówki, zmywarki czy piekarniki o różnych funkcjach.

 • Systemy wentylacji oraz czujniki dymu – to rozwiązania, które pozwalają na bezpieczeństwo użytkowania kuchni.

 1. Biel i minimalizm

Czystość, biel, pomarańczowy minimalizm to dominujące trendy w ostatnim czasie. Taka aranżacja kuchni sprawia, że całe pomieszczenie jest przestronne, ażurowe oraz bardzo urocze. W takiej kuchni po prostu chce się spędzać czas, nie tylko czasami, ale każdego dnia.

 1. Zieleń w kuchni

W dzisiejszych czasach, cieszący się niesłabnącą popularnością trend urban jungle dotarł również do kuchni. Rośliny doniczkowe nie tylko pięknie ozdabiają kuchnię, ale również sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przyjazne i czyste.

Podsumowanie

Nowoczesne kuchnie to połączenie funkcjonalności z designem oraz technologią. W aranżacji kuchni jednak ważne jest również nasze własne zdanie i gust, ponieważ to od nas zależy, jakie kolory wybierzemy, jakie materiały i jakiego typu sprzęty AGD wyposażymy. Ważne jest to, aby kuchnia dostarczała nam radości, ale również była łatwa w użytkowaniu.

Podobne

Tagi