Jak powstaje płyta szalunkowa?

lis 6, 2021 by

Jak powstaje płyta szalunkowa?

Płyta szalunkowa to płyta drewnopochodna produkowana jest z różnych gatunków drewna. Jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jest niezwykle odporna na zginanie, a do tego, w zależności od technologii produkcji, jest trwała – może służyć przez długie lata.

Płyta szalunkowa (inaczej zwana sklejką szalunkową) jest materiałem warstwowym, który powstaje przez sklejanie ze sobą nieparzystej liczby warstw forniru (fornir to cienka warstwa drewna). Warstwy te sklejone są ze sobą wysokiej jakości klejem. Fornir do użycia w szalunkach to przeważnie drewno topolowe, brzozowe, sosnowe, olchowe lub bukowe. Zdarza się także drzewo egzotyczne.

Największą zaletą sklejki jest jej ogromna plastyczność, a jednocześnie odporność na zginanie. Pozwala to na użycie tego samego szalunku nawet kilkanaście razy. Płyta szalunkowa może być stosowana zarówno w budownictwie ogólnym, jak i w budowach dróg, konstrukcji żelbetowych, mostów, jak i przy tworzeniu specjalistycznych opakowań.

Płyta szalunkowa pokrywana jest często ciemnym, fenolowym filmem. Jej brzegi zazwyczaj zabezpiecza się farbą akrylową. Takie zabezpieczenia sprawiają, że wilgoć nie jest w stanie przeniknąć do środka, a płyta jest znacznie gładsza i zdecydowanie bardziej wytrzymała. Płyta szalunkowa przydaje się do wykonywania żelbetonowych konstrukcji bezpośrednio już na placu budowy.

Płyta szalunkowa pozwala na stworzenie szalunków, bez udziału których nie powstanie żaden budynek. Szalowanie bowiem stosuje się tam, gdzie tworzy się monolityczne betonowe konstrukcje. Zadaniem szalunków jest nadanie właściwego (pożądanego) kształtu mieszance betonowej.

Cechy płyty szalunkowej zależą przede wszystkim od metody klejenia sklejki, a także od kleju, który został przy tym klejeniu wykorzystany. Na rynku dostępna jest zarówno płyta szalunkowa wodoodporna, jak i płyta antypoślizgowa. Często wykorzystywana jest przy ich produkcji specjalna żywica, a płyta szalunkowa antypoślizgowa z obu stron oklejona jest fenowym filmem, który zapewnia stabilność.

Related Posts

Tags