Estetyka i trwałość ogrodzeń aluminiowych
Mimo że masowo jako Polacy jesteśmy wielkimi zwolennikami płotów drewnianych, to jednak nie da się ukryć, że rodzi się nowy, mocny trend w postaci stawiania płotów z aluminium. Jakie zalety mają ogrodzenia aluminiowe i w jakich przypadkach lepiej jest postawić właśnie na płot z aluminium, zamiast na drewniane ogrodzenie? Sprawdzamy!
1. Płoty z aluminium vs płoty z drewna
2. Furtki i bramy z aluminium
3. Płoty aluminiowe: w jakich aranżacjach ładnie wyglądają?
4. Ogrodzenia z aluminium: jakiego producenta wybrać?
Płoty z aluminium vs płoty z drewna
Najważniejsza i niedająca się łatwo przykryć zaleta płotu aluminiowego to oczywiście jego niesamowita trwałość. Trudno szukać materiałów o podobnej odporności na działanie wilgoci, czynników chemicznych, słońca oraz mrozu niż aluminium. Drewno, jako materiał naturalny, mimo nowoczesnej impregnacji, zawsze z czasem zmieni swoją strukturę lub odbarwi się. Dodatkowo, istotny jest ciężar. Zdarzają się takie tereny, na których bardzo liczy się, aby wszelkie konstrukcje, która ustawia się bezpośrednio na gruncie były jak najlżejsze. W takich wypadkach płoty aluminiowe są strzałem w dziesiątkę. Po trzecie wreszcie, nowoczesne ogrodzenia aluminiowe można stawiać bezpośrednio na gruncie. Nie potrzebują żadnej dodatkowej impregnacji ani ochrony przed przesiąkaniem wilgoci z gruntu.
Furtki i bramy z aluminium
Wyjątkowa trwałość aluminium jest doceniana zwykle po kilkunastu latach od postawienia takiego płotu. To właśnie wtedy ogrodzenia drewniane zaczynają wyglądać gorzej, odłamują się och kolejne części ciągle wymagają napraw. W tym samym okresie ogrodzenia wykonane ze 100% aluminium wyglądają tak, jakby zostały przed chwilą postawione. Szczególnie uwidacznia się to w furtkach i bramach. Furtki i bramy przesuwne są tymi elementami, które intensywnie eksploatujemy: ciągle przestawiamy, przepychamy, uderzamy nimi. Dlatego to właśnie one niszczeją najszybciej. Osoby, które wybierają furtki aluminiowe doceniają, że nie trzeba ich ciągle odmalowywać, naoliwiać, że nie obniżają się oraz że ciągle są ozdobą domu, mimo upływu lat.
Płoty aluminiowe: w jakich aranżacjach ładnie wyglądają?
Ogrodzenia aluminiowe doskonale sprawdzą się na działkach, na których stoją nowoczesne domy o prostych bryłach, z płaskimi dachami. Płoty aluminiowe, ze względu na prostą formę i najczęściej metaliczny kolor, nadają nieco modernistycznego sznytu całej posesji. Potęgują wrażenie chromowego luksusu i dodają szlachetności prostym elewacjom budynków, które ukrywają się za płotami. Architekci chętnie zaciągają aluminiowe systemy ogrodzeniowe tam, gdzie elewacja budynku jest zdobiona betonem architektonicznym lub wszędzie tam, gdzie jest dużo szkła. Niestety jednak, ogrodzenia z aluminium nie do końca dobrze współgrają ze stylem rustykalnym. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na podkreśleniu wiejskiego i kameralnego charakteru naszej posesji, tam aluminium nie będzie dobrze widziane. Świetnie jednak będzie sprawdzało się w podmiejskich osiedlach willowych. W takich miejscach służą nie tylko podniesieniu walorów estetycznych otoczenia domu, ale także pozwalają na sprawne zakrywanie się przed widokiem z zewnątrz.
Ogrodzenia z aluminium: jakiego producenta wybrać?
Wybierając ogrodzenia aluminiowe warto zwrócić uwagę, w jaki sposobi dokonano łączeń poszczególnych elementów konstrukcyjnych. O dbałości o szczegóły świadczy często ukrywanie metalowych wstawek użytych w budowie takiego ogrodzenia aluminiowymi wstawkami. Dzięki temu płot z aluminium wygląda na porządnie wykonany, ma jednorodny charakter. Takie techniki pracy mają firmy takie jak Zalu, której ofertę można zobaczyć w Sieci. Jest to producent ogrodzeń aluminiowych o doskonałej technice wykonania, estetycznych i trwałych.