Instrukcja podłączenia zbiornika na deszczówkę

lis 5, 2020 przez

Instrukcja podłączenia zbiornika na deszczówkę

W ostatnim czasie zbieranie deszczówki w domach prywatnych stało się bardzo popularne. Jest tak za sprawą, zakrojonych na szeroką skalę kampanii, informujących jak cennym zasobem naturalnym jest woda. Do inwestycji w systemy zbierania wody deszczowej zachęcają też liczne dofinansowania, jakie możemy dostać obecnie w praktycznie każdej gminie.

Czy można podłączyć zbiornik samodzielnie?

Oczywiście, że można! Wolnostojący zbiornik, nie wymaga żadnych skomplikowanych instalacji, oczywiści inaczej wygląda sprawa z włączeniem deszczówki do kanalizacji domowej, gdy musimy wykonać specjalne systemy zbierania wody deszczowej. Poniżej skupimy się jednak na najprostszym możliwym rozwiązaniu do zbierania wody, które bez najmniejszego problemu zrealizujemy samodzielnie.

Zanim zaczniemy wiercić

Robiąc zakupy markecie budowlanym czy przez internet, najprościej jest zaopatrzyć się w zestaw przyłączeniowy. W pakiecie dostajemy elastyczny wąż z dwoma reduktorami, gumowy zbieracz oraz otwornicę. Po ustawieniu zbiornika przy rynnie (koniecznie sprawdzamy czy stoi stabilnie), należy przymierzyć wąż i ewentualnie go skrócić. Wymierzmy od razu miejsce, gdzie w rynnie będzie przyłączenie – różnica wysokości pomiędzy otworami w rynnie i w zbiorniku powinna wynosić ok.1cm – tyle wystarczy, aby po napełnieniu zbiornika, woda wracała do rynny.

Wykonanie otworów i podłączenie

Zaczynamy od wywiercenia otworu w zbiorniku, musimy do tego użyć własnej wiertarki – to cały sprzęt, jakiego potrzebujemy! Następnie wiercimy w rynnie, w zaznaczonym wcześniej miejscu. Składamy elementy zestawu przyłączeniowego – to jest moment, gdy możemy jeszcze raz „na sucho” sprawdzić długość węża i dokonać ewentualnej korekty. Wygodniej jest, gdy najpierw do rynny wprowadzimy wąż z gumowym zbieraczem, a następnie drugi koniec do naszego zbiornika. Jednak kolejność nie ma tu większego znaczenia. Należy zwrócić uwagę jak wprowadzamy zbieracz do rury spustowej – rowki mają być skierowane do góry, wtedy woda płynąca po ściankach rynny będzie wpadała do zbiornika. W wypadku tak prostego systemu zbierania deszczówki, samodzielny montaż to naprawdę żadna sztuka!

 

Podobne

Tagi