Pompy głębinowe – jak wybrać odpowiedni model?

maj 24, 2023 przez

Pompy głębinowe – jak wybrać odpowiedni model?
Zapewnienie wydajnego pompowania wody to jeden z najważniejszych aspektów projektowania i eksploatacji studni głębinowych. Za to zadanie odpowiadają odpowiednio dobrane pompy. Na rynku znajdziemy szeroki wybór pomp głębinowych. Jak wśród nich wybrać model, który najlepiej sprawdzi się w danym przypadku? Te kwestie wyjaśniamy w nowym artykule.

Pompy głębinowe – prawidłowy dobór. Jak wybrać pompę głębinową?

Pobór wody z wierconych ujęć głębinowych jest możliwy dzięki pompom głębinowym. By zapewnić długą i wydajną pracę tych urządzeń, konieczne jest dobranie odpowiedniego modelu. Skutki wyboru nieodpowiedniej pompy mogą być naprawdę poważne. Niekiedy obejmują one “jedynie” wadliwą pracę całej instalacji. Czasem zaś dochodzi do jeszcze poważniejszych skutków – w tym obniżania poziomu wód gruntowych, a to może wywoływać szereg dodatkowych problemów dla całej okolicy i środowiska naturalnego.

Do czego służy pompa głębinowa? Zastosowania w gospodarstwach domowych

Mówiąc o pompach głębinowych, nie sposób byłoby pominąć aspektu ich uniwersalności i szerokiego wachlarza zastosowań. Urządzenia tego typu służą do pompowania cieczy z ujęć głębinowych i jako takie mogą być stosowane zarówno w instalacjach przemysłowych i komercyjnych, jak i w gospodarstwach domowych niepodłączonych do komunalnej cieci wodociągowej. Należy przy tym pamiętać, że jeśli pompa ma służyć do pompowania wody pitnej, powinna ona posiadać odpowiednie atesty (w Polsce wydaje je PZH).

Jak dobrać pompę głębinową? Moc silnika i inne parametry

Wybór pompy głębinowej może wydawać się dość trudnym zadaniem, jednak stosując się do kilku prostych zasad można uniknąć potencjalnych problemów. Zdecydowanie najważniejszym aspektem okazuje się kwestia doboru odpowiednich parametrów. Największe znaczenie mają:
  • moc urządzenia;
  • opcja zdalnego sterowania;
  • współczynnik COP określający jej efektywność energetyczną.

Jaka wydajność pompy? Wydajność max i wartość ciśnienia cieczy

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, efektywność pompy ma ogromny wpływ na jakość jej eksploatacji. Producenci podają ją w postaci współczynnika COP. Określa on, ile kWh energii cieplnej dana pompa jest w stanie wytworzyć z 1 kWh energii elektrycznej. Im jest on wyższym, tym efektywniejszy jest dany model. Ostateczną decyzję co do doboru danej pompy należy podjąć po konsultacji ze specjalistą. Dobre sklepy – np, https://www.sklep-watermark.pl/pompy-glebinowe – nie tylko oferują wysokiej jakości pompy głębinowe przeznaczone do studni wierconych, ale też zapewniają fachowe wsparcie w doborze odpowiedniego modelu.

Podobne

Tagi